23 Aralık 2014 Salı

Burnuma Güzel Kokular Geliyor - 3

Aylardır değil yazı yazmak, girip bakmaya bile tenezzül etmediğim bloguma geri döneyim istedim. Üzgünüm, benden kurtulamadınız. :) Bu dönüşüm de tabii ki parfümlerle ilgili bir yazıyla olmalı diye düşündüm! (Benden başka ne beklenebilir ki?) Malum, yılbaşı da yaklaşıyor, parfümden güzel hediye mi olur? 

Önceki iki yazımda sevdiğim parfümlerden o kadar bahsetmişim ki bu yazı için parfüm seçerken biraz zorlandım açıkçası. Diğer iki yazımı okumadıysanız sizi şöyle alayım peşin olarak: 


Burberry Classic for women

Son zamanlarda kullandığım parfümlerden biriyle başlayayım istedim yazıma. Adı gibi tam bir klasik! 1995 yılında piyasa sürülmüş olmasına rağmen günümüzde hala sıklıkla tercih edilen parfümlerden biri. Odunsu ve meyvemsi esintilere sahip olan bu güzeller güzeli parfümün üst notalarda şeftali, kayısı, armut ve frenk üzümü; orta notalarda yasemin, sandal ağacı ve sedir; alt notalarında ise misk ve vanilya bulunuyormuş. İşin doğrusu bu üst notasıydı alt notasıydı olayından pek anlamıyorum. Kendi anlayacağım şekilde anlatayım: Gece, gündüz, yaz, kış demeden kullanabileceğiniz, eşi benzeri olmayan, kalıcılığıyla beni benden alan bir parfüm kendisi.


Burberry My Burberry

Madem Burberry'nin en klasik, en ikonik parfümlerinden biriyle başladık, o zaman Burberry'nin ekim ayında tanıttığı muhteşem parfümü My Burberry ile devam edelim. Burberry'nin efsaneleşmiş trençkotlarından ilham alınarak yaratılan bu harika parfümün kampanya görselleri için ise Kate Moss ve Cara Delevingne ilk kez birlikte kamera karşısına geçmişler. Üst notalarında tatlı bezelye ve bergamot; orta notalarında sardunya, altın ayva ve frezya; alt notalarında ise Şam gülü ve paçuli bulunuyormuş. Parfümün yaratıcıları, My Burberry'nin trençkot giyen bir kadının duygularını yansıttığını ve yağmur sonrasında Londra bahçelerinin kokusunu anımsattığını söylüyorlar. Benim görüşüm ise kesinlikle harika bir parfüm olduğu. Hatta kullanmak istediğim parfümler listesinin başlarına ismi yazıldı bile! Sephora çalışanlarının da önerisi My Burberry'den yanaydı bu arada, aklınızda bulunsun.


Chloé Love Story

Daha Sephora'nın kapısından girer girmez önerilen bir diğer parfüm de Chloé Love Story oldu. Kokusuna aşık oldum diyebilirim. Evet, evet bu da listemde yerini aldı. :) Neroli aroması, portakal çiçeği, Madagaskar yasemini ve sandal ağacının tarifsiz birleşimini ortaya çıkaran Chloé Love Story, özgürlüğü ve feminenliği temsil ediyormuş. Kalıcılığı da oldukça iyi ayrıca, denemek için bileğime sıktığım tek bir fıstı eve geldiğimde hala buram buram kokuyordu.


Elie Saab Le Parfum

Birbirinden harika tuvaletleriyle kalbimize taht kuran ünlü tasarımcı Elie Saab'ın ilk parfümü olan Elie Saab Le Parfum yine hastası olduğum kokular arasında. Tasarımcı, bu parfümü yaratırken büyüdüğü evin kokularından esinlendiğini söylüyor. Biz de portakal ağaçlarıyla çevrili bir evde büyüseydik belki hayal edebilirdik böyle şeyler, değil mi ama? :) Parfüm kristalimsi, neredeyse uçucu, yumuşak, belirsiz bir gül balı notası ile karışmış portakal çiçeğinde vücut buluyor. Mandalina ağacı çiçeği, gardenya ve güve otu da notaları arasında. Ben kullanmadım ama kullananlara sorduğum kadarıyla gayet de kalıcıymış.


Marc Jacobs Honey

Marc Jacobs'sız bir parfüm yazısı yazacağımı düşünmediniz herhalde. Önceki yazılarımı okuduysanız Lola'ya olan aşkımı uzuun uzuun anlatmıştım. Bugün de ödüllü şişesi ve güzel kokusuyla Honey'den biraz bahsedeyim. Üst notalarında armut, portakal, mandalina, meyve kokteyli; orta notalarında hanımeli, portakal çiçeği, şeftali; alt notalarında ise bal, vanilya ve odunsu notalar bulunuyormuş. Ben kokusunu beğendiğim ama koşa koşa alacağım bir parfüm değil, bir Lola hiç değil! Zaten kış mevsimini de çok uygun gelmedi bana. Daha çok ilkbahar ve yaz aylarında günlük kullanım için ideal bir parfüm bana kalırsa.


Dior Addict

Dior Addict adı gibi bağımlılık yaratan bir parfüm değil mi sizce de?  Üst notalırnda portakal çiçeği ve zambak; orta notalarında burbon vanilya; alt notalarında ise sandal ağacı, küçük hindistan cevizi ve kehribar bulunuyormuş. Dior'un kokularını genelde zaten seven biri olarak Addict'i de çok seviyorum. Gayet kalıcı ve yoğun bir parfüm ayrıca.


Calvin Klein Euphoria Gold

Yine önceki yazılarımı okuduysanız ya da beni tanıyorsanız yıllardır Euphoria kullandığımı biliyorsunuzdur demek. Euphoria Gold'u da benim kullandığım Euphoria'm bitince internetten sipariş vermek için baktığım sırada keşfettim. Hemen yine soluğu Sephora'da alıp kokusuna baktım. Gerçekten çok beğendim. Klasik, en eski Euphoria'ya hiç benzemiyor haliyle. Ama bana "acaba eski Euphoria yerine bunu mu alsam?" dedirtecek kadar da güzel. Üst notada kayısı, kalp notada bal, dip notada beyaz paçuli yer alıyormuş.


Calvin Klein Reveal

Calvin Klein'in bir diğer yeni parfümü de Reveal. Üst notalarında işlenmemiş tuz, pembe biber, karabiber ve beyaz biber; kalp notada iris çiçeği ve amber; dip notada ise sandal ağacı, kaşmir ve vetiver bulunmaktaymış. Bu arada içerdiği işlenmemiş tuz da bir parfüm içeriğinde ilk defa kullanılmış. Ben parfümü çok beğendim. Yine Sephora çalışanlarının övgüler yağdırdığı parfümlerden biriydi bu da. Kalıcılığını sorarsanız, gayet  başarılı.


Britney Spears Fantasy

Aslında bu kokuyu yazmayı hiç mi hiç düşünmüyordum. Çünkü aslına bakılırsa benim parfüm zevkime pek de uymuyor. En azından iki gün öncesine kadar ben öyle zannediyordum. Parfüm şişelerini biriktirme huyum vardır, bunu bilen herkes de bana getirir boş şişelerini. Geçenlerde tozlarını alırken bir baktım Fantasy'nin içinde iki parmak kadar kalmış. Koklayınca da hoşuma gitti, kullanayım bari dedim. Dışarı çıkarken çok az miktarda sıktım, o nasıl bir yoğunluk, nasıl bir kalıcılık. 2 gün geçti dolaba astığım gömleğim bütün dolabı kokutmuş. Gerçekten hiç beklemiyordum böyle bir kalıcılık. Ama yine de benim için fazla şekerli bir koku sanırım. Parfümün üst notalarını kivi, lychee meyvesi ve armut; orta notalarını beyaz çikolata, yasemin, orkide ve cupcake; alt notalarını ise misk ve süsen kökü oluşturuyor.

Şimdilik benden bu kadar. Yazdığım bütün parfümleri çok severek yazdım, seçmek çok zor ama sanırım benim favorilerim My Burberry, Chloé Love Story, ve Calvin Klein Euphoria Gold oldu bu yazıda. Bu arada yazımın başında da dediğim gibi benim gibi parfüm manyaklarına çok güzel hediye çıkar burdan (artık bilmiyorum mesaj alındı mı) :)

Palladium Sephora çalışanlarına ilgileri için çok teşekkür ederim.

                                                                                                            Sevgiler,
                                                                                                                 İdil


2 yorum:

Merhaba bloğunu yeni keşfettim ve takibe aldım :) Bana da beklerim :)

ataleofbeauty.blogspot.com

fantasy benim favorim aralarından..

Yorum Gönder