10 Mayıs 2013 Cuma

Burnuma Güzel Kokular Geliyor - 2

Merhabalar. Parfüm manyağınız iş başında. Bu hafta Anti Pazartesi Sendromu yazmadım onun yerine dünyanın 8. harikası olan parfümleri yazayım dedim. Malum yaz geliyor, bütün kış kullandığımız ağır parfümleri bir kenara bırakıp da güzel çiçekli miçekli hafif yaz kokuları kullanmanın zamandı geldi! Ağır parfümlerimizi de akşam ve gece kullanımlarına saklayalım ki gündüz gündüz 40 derece havada kimseyi boğmayalım değil mi? Gerçi sanırım bu sene yaz gelmeyecek o yüzden boşverin.

Parfüm deyince çoğu kişinin aklına hemen Chanel gelir, kimisi Guerlain der, kimisi de Burberry'i tek geçer. Peki siz ne diyorsunuz? Ben henüz karar verebilmiş değilim ama nedense içimdeki Marc Jacobs aşkı bana bu yazıyı Marc Jacobs parfümleriyle başlattı. Önceki yazımı okuduysanız Marc Jacobs Lola'ya olan aşkımı biliyorsunuz demektir. O yüzden tekrar Lola konusuna girmiyorum, çıkamam. Marc Jacobs Daisy'den bahsedeyim biraz da. Çok güzel çiçeksi bir yaz kokusu beni kesinlikle baymıyor, ağır gelmiyor. 45 derece sıcakta bile kullanabileceğim bir parfüm. Bir de Marc Jacobs ailesinin -benim bildiğim kadarıyla- en yeni üyesi olan şirin ötesi Dot var. Dot, hindistan cevizi suyu, vanilya, hanımeli notları, yasemin ve portakal çiçeği özleri içeriyormuş. Parfümü kokladığımda çok beğenmiştim fakat içeriğini okuyunca nedense çok ağır ve kötü geldi iyi ki koklamadan önce okumamışım. Dot da yine hafif ve yazın cıvıl cıvıllığına uygun bir parfüm bence, siz içeriğindeki bayık hindistan cevizi suyuna falan bakmayın. Şişesi de dünyanın en şirin parfüm şişesi özelliği taşıyor benim için. Marc Jacobs'dan bahsetmişken Lola'nın daha hafifi olarak çıkan ama bence alakası olmayan Oh, Lola! hakkında da yazayım. O da kıpır kıpır bir yaz kokusu. Gayet güzel bir kokusu var fakat bir Lola değil. Şişesinin yine çok güzel olduğundan bahsetmeme gerek yok var mı?

Geçen yazıda hastası olduğum parfümlerden o kadar bahsetmişim ki şimdi ne yazacağımı bilemedim, kendimi tekrarlamak istemiyorum. Yine önceki parfüm yazımda uzuun uzun hayatımın parfümü Calvin Klein Euphoria'dan bahsetmiştim bu sefer de onun Euphoria Blossom olanından bahsetmek istiyorum, konumuz yaz kokuları ne de olsa ve Euphoria için pek de yaz kokusu denilemez. Ama Euphoria Blossom adında anlaşılacağı gibi çiçeksi, harika bir yaz kokusu. Şiddetle tavsiye ederim.  Calvin Klein demişken yaz için fresh bir koku arıyorsanız IN2U Her de tavsiye edebileceğim parfümler arasında. Kısa bir dönem kullandım onu da kokusu da kalıcılığı da başarılı. Son olarak çok sevdiğim ve yaza uygun olan bir diğer CK parfümü Eternity Moment var. Eternity'nin kendisinden nefret eden biri olarak Eternity Moment'ın çok güzel olduğunu söyleyebilirim. Eğer siz de benim gibi Eternity sevmiyorsanız buna da ön yargıyla yaklaşmayın derim, çok farklı kokuyorlar. Bir de Eternity Aqua varmış fakat hiç bilmiyorum kokusunu açıkçası fakat ismi yaza uygun geldi en kısa zamanda bakacağım neymiş ne değilmiş. :)

Gelelim bir diğer güzeller güzeli parfüm olan Miss Dior Chérie'ye. Çok güzel, insanı boğmayan ama çok da kalıcı bir parfüm. Çiçek ve meyve ağırlıklı tatlı bir kokusu var. Çok sevdiğim parfümlerden biridir kendisi.

Prada Candy de güzeller güzeli parfümlerden biri. Kimi zaman hafif pudramsı kimi zamansa vanilya kokusuyla oldukça tatlı ve güzel bir parfüm. Yaz için ideal.

Yaklaşık bi 4-5 sene önce Esteé Lauder Pleasures kullanıyordum. İlk parfümlerimden biridir o yüzden çok severim. Fresh ve çiçeksi tam bir yaz kokusu bence. Bir de Pleasures Intense var o da orijinaline göre biraz daha yoğun bir koku ama yine de yaz için ideal ikisi de. :)

Eğer yaz için çok hafif ve çok fresh bir koku arıyorsanız kesinlikle Davidoff Cool Water alın derim. Kokusu yumuşacık, taze ve ferahlatıcı. İnsanı kesinlikle bunaltmıyor, bunaltmadığı gibi ferahlatıyor da. Fakat eğer dikkat çekmek, yanından geçtiğiniz birinin kafasını çevirip bu hangi parfüm böyle tepkisi vermesini istiyorsanız Cool Water sizin için fazla hafif gelir.

Her ne kadar parfüm delisi de olsam benim için yazın vazgeçilmezleri Body Mist/Body Spraylerdir. Özellikle Bath&Body Works'ün minik olanlarından bi sürü almaya bayılıyorum. Büyük boylarını almaktansa küçük boylarını alıp her gün farklı birini sıkmayı seviyorum, hem çantada taşıması da çok rahat. Benim favorilerim Twilight Woods, Paris Amour, Country Chic, Sweet PeaBali Mango ve Enchanted Orchid. Ayrıca Victiria's Secret'ta da çok güzel Body Mist'ler ve parfümler var. Love Spell, Pure Seduction, Hello Darling, Amber Romance sevdiklerim arasında. Ama favorim Incredable. Madame Coco'nun Body Sprayleri de güzel ayrıca.

Yaz için önerebileceğim parfümlerden bazıları bunlar. Bazı parfümleri önceki yazımda yazdığım için tekrarlamak istemedim. Okumadıysanız hemen tık tık. Başka tavsiyesi olan olursa lütfen bana yazsın hemen deneyeyim. :)1 yorum:

Pleasures ve Miss Dior kaliteleri ile ön planda ve çok zarif kokular. Emeğine sağlık.

Yorum Gönder